Producenci

WYSYŁKA W 24H

szybko i bezpiecznie

GWARANCJA

satysfakcji smaku

FACHOWE DORADZTWO

w doborze kawy

14 DNI NA ZWROT

lub wymianę

Skąd wzięła się kawa, czyli krótka historia małej czarnej 0
Skąd wzięła się kawa, czyli krótka historia małej czarnej

W odkrycie tak ważnych dla ludzkości ziarnek muszą być zamieszani zwykli śmiertelnicy, jak i moc boska (w tym przypadku w postaci Archanioła Gabriela), ale historia jest bardziej przyziemna, a hołd należałoby oddać... kozom.

Szybka podróż w czasie do IX wieku na pastwiska w Etiopii. Spotkamy Tam Kaldiego oraz jego stadko kóz. Mężczyzna zwrócił uwagę, że jego kozy zaczęły się dziwnie zachowywać - były pobudzone, energiczne, ożywione. Mężczyzna odkrył, że ich niecodzienny repertuar poprzedziło zjedzenie ziaren z pobliskiego krzewu. Tutaj do akcji wkracza kawa. Kaldi sam spróbował tajemniczych ziarnek i poczuł pobudzenie, zapomniał o zmęczeniu i senności.

Szukając źródeł kawy w filiżance możecie natknąć się również na Archanioła Gabriela, który postanowił uraczyć wycieńczonego Mahometa kawą. Napój postawił mężczyznę na nogi i odzyskał on siły na tle, że zabił czterdziestu silnych przeciwników.

Jeśli nie uwierzycie ani w kozy, ani w Mohometa obdarzonego supersiłami, może zaufacie historii o szejku Omarze, słynnym lekarzu, który pewnego ranka usłyszał piękny, ptasi chwyt. Mężczyzna chciał schwytać ptaka, ale ten zawsze uciekł na tę samą roślinę. Zgadnijcie na jaką!

Teraz robimy przeskok w czasie do XVI-wiecznego Stambułu, gdzie powstała pierwsza kawiarnia. I jak to w dziejach ludzkości się zdarza - najpierw społeczeństwo ogłosiło przeciw niej wielki sprzeciw, by później bić się o miejsce przy stoliku. Później moda na kawiarenki rozprzestrzeniła się na całą Europę, aż w końcu niemiecki podróżnik Leonard Raudolf postanowił ją opisać.

Kawa musiała jeszcze zmierzyć się z zarzutami o diabelskie pochodzenie, jednak na jej ratunek wyszedł Klemens VIII, który plotki zdementował, a sam regularnie raczył się małą czarną.

Aromantyczny napój został oczyszczony z zarzutów i stał się produktem dnia codziennego.

Do Polski w XVII sprowadzili go Turcy. Pierwsza polska kawiarnia stanęła w Gdańsku, a później moda rozszerzyła się na Warszawę, Karków i kolejne miasta. Szczególnym powodzeniem cieszyła się ta z tłustą śmietanką.

Okres II wojny światowej był dla kawy równie ciemny, co jej kolor. Brakowało jej w większości domów i stała się ona materiałem nie tyle ekskluzywnym, co przekupnym - jej posiadanie otwierało wiele drzwi.

Tyle historii zmieściło się w tych małych ziarenkach.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl