Producenci

Paczka

WYSYŁKA W 24H

szybko i bezpiecznie

Tarcza

GWARANCJA

satysfakcji smaku

Konsultant

FACHOWE DORADZTWO

w doborze kawy

Strzałka

14 DNI NA ZWROT

lub wymianę

Ciekawe odkrycie naukowców - kawa smakuje lepiej, jeśli jest pita z gładkiego kubka 0
Ciekawe odkrycie naukowców - kawa smakuje lepiej, jeśli jest pita z gładkiego kubka

Zapewne słyszałeś o tym, że jedząc z białego talerza, poczujesz, że jesteś syty szybciej, niż jakbyś spożywał danie z kolorowej zastawy? A jesteś świadomy tego, że obierając ogórka od ciemniejszej strony (tak, jedna jest jaśniejsza, druga ciemniejsza), sprawisz, że będzie mieć gorzki posmak? Podobne zależności można zauważyć robiąc kawę w kubku gładkim i szorstkim. Zaintrygowany? Czytaj dalej.

Naukowcy z Brazylii postanowili sprawdzić, jak kubek, z którego pije się napar z ziarenek kawowca, wpływa na jego smak. W tym celu poprosili 230 osoby, wśród których byli eksperci ze świata kawy i bariści, o spróbowanie napoju z dwóch różnych typów zastawy - porcelanowej filiżanki i ceramicznego kubka o szorstkich brzegach oraz wewnętrznych ściankach. Oba naczynia miały jednakowy kształt i wagę, i wypełniała je wysokiej jakości kawa brazylijska. Co się okazało?

Tak, jak przypuszczali organizatorzy badania, kubek, z którego pije się kawę, wpływa na jej smak. Badani jednomyślnie przyznali, że napój wydaje się słodszy, gdy jest pity z gładkiego szkła. Z kolei jeśli spożywa się go z filiżanki o chropowatej powierzchni, odnosi się wrażenie, że ma kwaskowaty posmak. Inni z kolei mówili o "wytrawnym" aromacie kawy z szorstkiego naczynia.

Choć specjaliści nie odkryli, jak powierzchnia filiżanki wpływa na jej smak, stwierdzili, że nie ulega wątpliwości, że kubek ma związek z oceną jego zawartości. Zwrócili również uwagę na to, że kawa może rywalizować z winami najwyższej jakości, w których znajduje się około 600 do 1000 związków smakowych, a w naprze z ziaren kawowca jest ich ponad 1200.

Czy te badania zainspirują Cię do przeprowadzenia własnych? Daj znać, jeśli wyciągniesz wszystkie kubki i będziesz testować, jak ich rodzaj wpływa na smak kawy.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl