Producenci

Paczka

WYSYŁKA W 24H

szybko i bezpiecznie

Tarcza

GWARANCJA

satysfakcji smaku

Konsultant

FACHOWE DORADZTWO

w doborze kawy

Strzałka

14 DNI NA ZWROT

lub wymianę

Kopi luwak. Jak powstaje najdroższa kawa świata? 0
Kopi luwak. Jak powstaje najdroższa kawa świata?

Kopi luwak uznawana jest za najdroższą kawę na świecie. Specyficzny i niecodzienny sposób jej pozyskiwania sprawił, że zdobyła zainteresowanie oraz popularność wśród wielu kawoszy. Czym jest kopi luwak? Czy miano najdroższej wśród kaw jest równoznaczne z jej jakością? O tym w poniższym artykule.

Jak powstaje najdroższa kawa świata?

Kopi luwak to kawa pozyskiwana ze… zwierzęcych odchodów. Cywety azjatyckie, bo o tych zwierzętach mowa, w naturalnym środowisku żywią się owocami kawowca. Wybierają te najbardziej dojrzałe, trawią jedynie miąższ i skórkę, a wraz z odchodami wydalają ziarna kawy. Cały proces produkcji zaczyna się od zbierania wydalonych ziaren. Tereny, na których żyją cywety, są przeczesywane w poszukiwaniu ich charakterystycznych „kawowych” odchodów. Pozyskane ziarna są oczyszczane i suszone, a następnie wysyłane do palarni, aby ostatecznie przygotować je do spożycia.

Największym producentem kawy kopi luwak jest Indonezja, wyspy Jawa, Celebes i Sumatra. Niższej jakości kawa z odchodów produkowana jest natomiast na Filipinach i w Wietnamie. Głównym importerem kawy kopi luwak są natomiast Stany Zjednoczone i Japonia.

Sposób pozyskiwania ziaren kawy kopi luwak, jej rzadkość oraz smak sprawiły, że stała się uznawana za towar luksusowy. Jednocześnie w głowach koneserów pojawiły się również pytania na temat jej jakości.

Czy kopi luwak to kawa najwyższej jakości?

Wokół kawy z odchodów krąży wiele mitów. Dla jednych jest to najlepsza kawa na świecie, całkowicie pozbawiona gorzkiego posmaku, ze słodkimi i karmelowymi aromatami. To właśnie chęć spróbowania tego unikalnego i bogatego smaku wyprodukowanego przy pomocy kwasów żołądkowych cywety wywołała jej popularność na tak wielką skalę.

Inni upatrują w niej jedynie chęci zysku wśród producentów - sposobu na biznes, który w niehumanitarny sposób wykorzystuje zwierzęta do jej produkcji. Zdobycie dużej popularności kaw gatunku kopi luwak skłoniła bowiem niektórych producentów do tworzenia farm i hodowania cywet azjatyckich jedynie w celu ich nafaszerowania (wątpliwej jakości) owocami kawowca.

Ile kosztuje kawa kopi luwak?

Ze względu na niewielkie zbiory tego gatunku kawy (ok. 400 kg rocznie), za kopi luwak trzeba zapłacić sporo. Kilogram kawy kopi luwak w Polsce kosztuje średnio ok. 2 000 zł. Aby móc napić się filiżanki tego popularnego napoju w kawiarni, trzeba wydać nawet 100 zł. Ten luksus ma swoją cenę. Warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno nadal jest on związany z piciem dobrej jakości kawy, czy jedynie posmakiem jej światowego trendu. Nie brak bowiem na rynku kaw wysokiej jakości, które posiadają słodki i karmelowy smak oraz nawet dziesięciokrotnie niższą cenę.

Zobacz: Najwyższej jakości kawa na świecie – czym jest kawa speciality?

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium