Producenci

Paczka

WYSYŁKA W 24H

szybko i bezpiecznie

Tarcza

GWARANCJA

satysfakcji smaku

Konsultant

FACHOWE DORADZTWO

w doborze kawy

Strzałka

14 DNI NA ZWROT

lub wymianę

Kto spożywa najwięcej kawy na świecie? 2
Kto spożywa najwięcej kawy na świecie?

Włosi - to chyba pierwsza odpowiedź, która nasuwa się na myśl, gdy pojawia się pytanie o to, który naród na świecie pije najwięcej kawy. A jednak jest błędna. Wbrew pozorom nie są to też ani Austriacy, ani Francuzi. Zatem kto?

Rozwiązania tej zagadki szukała także ICO (International Coffee Organisation/Międzynarodowa Organizacja Kawy), a swoje poszukiwania poparła badaniami. Oto ich wyniki. Najwięcej kawy na świecie spożywają mieszkańcy Finlandii. Na podium kolejno uplasowała się Norwegia i Islandia. W zwycięskim kraju spożycie kawy wynosi 12 kilogramów na osobę w skali roku, w Norwegii liczba ta spada poniżej 10, a na Islandii wynosi 9.

Zobacz: PRZEWODNIK PO RODZAJACH KAWY

Następne miejsca w rankingu należą do Danii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Luksemburga, Kanady, Bośni i Hercegowiny, Austrii, Włoch, Słowenii, Brazylii, Niemiec, Grecji, Francji, Chorwacji i Cypru. Dlaczego na podium znalazły się akurat Finlandia, Norwegia i Dania, a czwarte miejsce zajęła Szwecja? Wyjaśnienia takiego stanu rzeczy można upatrywać się w niskich temperaturach, które panują w krajach skandynawskich, a także w filozofiach Hygge i Fika.

Hygge jest nieprzetłumaczalnym duńskim słowem oznaczającym uczucie towarzyszące wykonywaniu przyjemnych czynności i ich celebrowaniu. Oto sposób na przetrwanie duńskiego chłodu. A o jakich czynnościach mowa? Duńczycy wskazali właśnie na picie kawy! Jednak napój pity w myśl tej filozofii nie jest spożywany duszkiem, w pośpiechu i towarzyszącej pierwszym minutom każdego dnia panice. Mowa o delektowaniu się każdym łykiem idealnie dobranego gatunku.

W przeciwieństwie do Hygge, słowo fińskie określenie Fika można można przetłumaczyć. Jednak jego odpowiednikiem nie jest jeden wyraz, a cała sentencja - "rzuć wszystko, co robisz i zatrzymaj się, by cieszyć się swoją kawą". Jest to określenie momentu tylko dla siebie, w którym podarujesz sobie chwilę spokoju, uspokoisz nerwy, zbierzesz energię na resztę dnia i będziesz delektować się kawą i ciastkiem. Fika to odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie w Finlandii odnotowuje się największe spożycie kawy na świecie.

Zobacz: SKĄD WZIĘŁA SIĘ KAWA, CZYLI KRÓTKA HISTORIA MAŁEJ CZARNEJ

A gdybyśmy pokusili się o wyjaśnienie kolejnych pozycji z rankingu? 5 miejsce w zestawieniu należy do Holandii. Trzeba zaznaczyć, że kraj ten od XVII wieku związany jest z krzewami kakaowymi. To właśnie Holendrzy jako pierwszy europejski naród zdobyli krzewy kawowe. Rośliny przybyły do nich z Jemenu, jednak ze względu na europejski klimat, niemożliwym było hodowanie ich w Holandii, dlatego też zostały one przetransportowane do holenderskich kolonii, czyli Javy i Surinamu. Przez długi czas kawa pochodząca z tych rejonów trafiała nie tylko do holenderskich domów, ale także i zaopatrywała resztę Europy. Kolejne miejsce należy do Belgii, która dzięki swojemu imperium w Afryce, miała dostęp do wyselekcjonowanych ziaren z Rwany i Kongo. A jak wygląda spożycie kawy w Polsce? Wynik to 2,3 kg w skali roku na jednego obywatela.

Komentarze do wpisu (2)

3 marca 2019

"Finlandczycy" ??? A co to za nacja? Słyszałem też kiedyś, że są to Fini. A to są po prostu Finowie. Kompromitacja autora tekstu.

15 marca 2019

A właśnie że Finlandczycy to jak najbardziej poprawna forma. To, że Pan słyszał bo każdy tak mówi "Finowie" lub "Fini" to nie znaczy, że nie ma innych form. W 100% poprawnie wszystko :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium